Zubní implantát je alternativou chybějícího kořene zubu. Dokáže zcela a plně funkčně nahradit chybějící zub. Životnost implantátu může trvat až desítky let, představuje pro pacienta tedy trvalé, dokonalé funkční a estetické řešení pro jeho plnou spokojenost. Metoda implantace zubních implantátů se v moderní stomatologii používá více než 30 let.
Co je zubní implantát
Zubní implantát si představíte jako malý “šroubek“, který se umístí do čelisti namísto chybějícího kořene původního zubu. Poté, co se implantát zahojí, působí jako umělý kořen, na který se upevní korunka, můstek nebo celková protéza.
Výhody implantátu
Zubní implantát je estetické, trvanlivé a komfortní při trvalé ztrátě zubního kořene. Pacient se díky implantátu vyhne snímatelné náhradě. Implantát také může sloužit jako opora můstek nebo protézu.
Z jakého materiálu je implantát vyrobený?
Zubní implantáty se vyrábějí z titanu anebo ze slitiny titanu a zirkonia a mají různé povrchové úpravy. U implantátů s aktivním biopovrchem, který zkracuje dobu hojení na polovinu, se úspěšnost implantace pohybuje nad 99 procent. U levnějších materiálů dosahuje úspěšnost 97 až 98 procent.
Proč je nejvhodnější titanový zubní implantát?
Titan je čistý kov, který se běžně používá v medicíně. V těle pacienta nevyvolává žádné reakce a je biologicky kompatibilní. Navíc je velmi odolný a pevný vůči silám, které vznikají při žvýkání. Pro pacienta je chuťově neutrální, v ústech tak nevzniká žádná kovová pachuť. U titanu nebyly nikdy popsány žádné alergické reakce. Zhojení titanového implantátu v kosti trvá 6 až 8 týdnů. U jiných typů implantátů se doba hojení může prodloužit na 6 až 24 týdnů.
>
Průběh zavedení zubního implantátu
Umístění implantátu se provádí na základě RTG nebo CT vyšetření, které zobrazí stav kosti a okolní tkáně. Jestliže je přítomen dostatek kvalitní kosti, můžeme implantát zavést do čelistní kosti ihned a lze zhotovit provizorní korunku. V případě, že kost chybí, je nutné předem implantovat kostní štěp. Implantát zavedeme po jeho vhojení.
V ordinacích Styledent zavádíme zubní implantáty standardně v lokální anestezii, proto je zavedení zubního implantátu zpravidla zcela bezbolestné.
Co ovlivňuje proces hojení po zavedení zubního implantátu?
- Pacient musí bez výjimky dodržet zásady kvalitní zubní hygieny v dutině ústní
- Proces hojení mohou narušit mikroorganismy v ústech v důsledku zánětu či neošetřených kazů
- Úspěšnost průběhu hojení může negativně ovlivnit silné kouření a nekompenzovaná cukrovka, obecně horší zdravotní stav organismu
- U osob s hematologickými a imunologickými onemocněními zavádění zubního implantátu vůbec nedoporučujeme
- Bolest po výkonu trvá 1-2 dny. Zubař Vám doporučí vhodná analgetika.
- Po zákroku přikládejte studené suché obklady (např. gelové kapsle)
- 1-3 dny po ošetření by měl pacient přijímat pouze vlažnou kašovitou stravu a nápoje ve vlažném stavu a nevyplachovat ústní dutinu.
- První 3 dny nedoporučujeme požívat horká jídla a nápoje kvůli možnému zvýšenému krvácení
- Je nezbytné dodržovat nařízení ošetřujícího zubního lékaře a v případě komplikací ho neprodleně kontaktovat.
Riziko komplikací
Zavedení zubního implantátu s sebou může nést některá rizika, např. alergii na léky, anestezii, zanesení infekce do rány. U malého procenta pacientů se implantát nezhojí, případně se může v kosti během několika let uvolnit. Apelujeme na pacienty, aby k dlouhodobému a efektnímu řešení zubní náhrady přispěli kvalitní péčí a bezchybnou hygienou dutiny ústní.