Zubní kaz se bohužel nevyhýbá ani malým dětem. Rodiče bohužel často péči o zuby svých dětí podceňují. Varovný je fakt, že v Česku má pouze 15 – 20% dětí ve věku 5 – 6 let zdravý chrup. Zodpovědní rodiče by měli svého potomka přivést k zubnímu lékaři už v době kolem jednoho roku jeho života. Je třeba mít na paměti, že stav dočasného dětského chrupu může ovlivnit stav chrupu stálého.
Proč napadá zubní kaz i zuby malých dětí?
Zubní kaz způsobují kazotvorné bakterie, které přeměňují cukry na kyseliny. Tyto kyseliny pak rozpouštějí zubní sklovinu. Kaz se může na dětských zubech vyskytnout už velmi brzy, často už po prořezání zubů. Ve většině případů jde o tzv. lahvový kaz či medové zuby. Tento efekt vzniká obvykle na horních řezácích a způsobuje ho nesprávné čištění zubů a intenzivní dlouhodobé působení cukru , obvykle v nápojích) . Často jím trpí děti, které cucají lahev se sladkým nápojem (mlékem, čajem, kaší) před spaním. Je třeba vědět, že mléčné i trvalé zuby se do úst prořezávají nevyzrálé. Trvá dva roky než sklovina dozraje a vytvrzuje se minerály ze slin. Během tohoto období jsou zuby velmi náchylné ke vzniku zubního kazu.
Nepodceňujte mléčné zuby!
Není pravdou, že mléčný chrup není třeba ošetřovat. Neošetřený kaz může dítěti způsobit nejen bolestivé zdravotní komplikace, ale má další vážná zdravotní rizika, zejména psychologická. Návštěva pohotovosti, hospitalizace a bolestivé ošetření, a třeba i běžná aplikace lokální anestezie dále podmiňují větší strach dítěte z dalšího ošetření, se kterým pak člověk může bojovat celý svůj další život.
Zubního lékaře se nebojíme. Učí nás, že o zoubky je třeba pečovat
Kromě standardní preventivní kontroly stavu a vývoje chrupu jde u dětské stomatologie také o předání informace dítěti, že je třeba o své zoubky pečovat a ošetřovat je, aby se předešlo vzniku případných problémů a s nimi spojené bolesti. Můžeme vám pomoci překonat strach Vašeho dítěte ze zubního ošetření a také získat důvěru dítěte k ošetřujícímu lékaři. Individuálním, trpělivým, příjemným a hravým přístupem jsme schopni přimět dítě ke spolupráci a zbavit ho jeho obav z vyšetření.
Zabraňte traumatickému zážitku Vašeho dítěte a navštivte nás včas!
V průběhu návštěvy naší ordinace získají rodiče informace, jak o chrup dítěte správně pečovat a jak vybrat správné pomůcky na čistění dětských zoubků. V případě poruch prořezávání zubů máme při včasné návštěvě zubní ordinace šanci případné problémy včas odhalit. V případě potřeby doporučíme případnou ortodontickou léčbu. Vždy apelujeme na rodiče, že pro správný přístup a výsledky v prevenci musí být dětská stomatologická péče pravidelná.
Pomozte dětem s čištěním zubů!
Většina menších i větších dětí se při čištění zubů neobejde bez Vaší pomoci. Dokud to nezvládnou dokonale samy, je jim vždy potřeba zuby dočistit. Rodičům také doporučujeme, aby měli oni i jejich děti stejného stomatologa. Společné návštěvy šetří nejen čas, ale dítě se také učí na příkladu rodičů zodpovědnému přístupu ke svému zdraví. Je třeba mít stále na paměti, že za stav zubů dětí odpovídají jejich rodiče.
Co dělat pro zdravé dětské zuby
-
Začít čistit zoubky dítěte co nejdříve (již od prvního zoubku)
-
Docházet na preventivní kontroly (dvakrát za rok)
-
Nenechávat dítě pít přes usnutím sladké nápoje z lahvičky
-
Zbavit dítě nezdravého návyku na dudlík či cucání palce
-
Pomáhat dětem dočistit zuby
V naší ordinaci věnujeme dětské stomatologii zvláštní pozornost
Naše ordinace jsou přizpůsobeny ošetření dětí všech věkových kategorií.
Mezi základní zákroky, které poskytujeme, patří pečetění fisur a lokální fluoridace
- Pečetění fisur
Fisury jsou rýhy v zubech, které mohou snadno podlehnout kazu. Podobně tzv. slepá jamka z boku zubu může být částečně zakrytá dásní a nedá se čistit. Umíme zabránit vzniku kazu na těchto rizikových místech tzv. zapečetěním zubů.Pečetění spočívá v utěsnění štěrbin mezi hrbolky na kousacích ploškách postranních zubů.Fisury se drobně rozšíří a prostor se zalije tenkou vrstvičkou kompozitního materiálu, bílé pryskyřice. Povrch zubu se tak zarovná a zabrání se mechanickému ulpívání zubního plaku a následně vzniku zubního kazu.Pečetění fisur doporučujeme u prořezávajících se malých a velkých stoliček zejména u pacientů, kteří už mají v mléčném chrupu kazy, nebo na jejichž zubech jsou mezihrbolkové rýhy hluboké a špatně čistitelné. Pečetění doporučujeme i dětem pacientů, kteří mají zvýšenou kazivost zubů v rodinné anamnéze.
- Lokální fluoridace
Fluoridací rozumíme aplikaci fluoridů do povrchových vrstev zubní skloviny. Pomocí fluoridace zvyšujeme odolnost zubů vůči kyselinám, které vytváří bakterie v zubním plaku. Pokud není systémová fluoridace fluorem obsaženým ve vodě, v potravinách a v zubních pastách z hlediska prevence zubního kazu efektivní, poskytujeme v našich ordinacích také fluoridaci lokální. Pomocí lokální fluoridace a léčivých přípravků s vysokým obsahem fluoridu můžeme léčit počínající zubní kaz, demineralizaci zubů a ošetřit citlivé zuby zejména u rizikových skupin pacientů, jako jsou např. děti s ortodontickými aparáty, ale také např. i u pacientů po léčbě zářením atd.